Geodezja, którą praktykujemy w Stargardzie, to nauka zajmująca się pomiarami ziemi, w tym jej kształtem, rozmiarem i grawitacją. W praktyce, geodezja obejmuje szeroki zakres usług związanych z pomiarami oraz mapowaniem terenu. Usługi te mogą obejmować tyczenie obiektów budowlanych, inwentaryzację obiektów i przyłączy, tworzenie map do celów projektowych oraz wznowienie granic nieruchomości. Specjaliści w tej dziedzinie są niezbędni w wielu branżach, takich jak budownictwo, rolnictwo czy planowanie przestrzenne. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.
Pomiary geodezyjne, które przeprowadzamy w Stargardzie, są kluczowe w wielu sytuacjach. Przykładowo, przed rozpoczęciem budowy domu lub innego obiektu konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów działki. Dzięki temu możliwe staje się precyzyjne zaplanowanie położenia budynku oraz innych elementów infrastruktury. Takie pomiary są również wymagane podczas podziału nieruchomości czy wznowienia granic działki. W praktyce oznacza to, że każda osoba planująca inwestycję budowlaną na terenie Stargardu lub w innej części kraju, powinna skorzystać z usług profesjonalnego geodety.
Koszt usług geodezyjnych zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i skomplikowanie zadania, wielkość oraz charakterystyka terenu czy lokalizacja. W Stargardzie ceny za tego typu usługi mogą się różnić w zależności od wybranej firmy. Dlatego zawsze warto skontaktować się bezpośrednio ze specjalistą lub firmą geodezyjną, aby uzyskać dokładną wycenę. Należy jednak pamiętać, że profesjonalne usługi geodezyjne stanowią inwestycję przekładającą się na bezpieczeństwo i precyzję realizacji projektów budowlanych. Już dziś zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – telefonicznego, mailowego lub za pośrednictwem formularza.
Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek posiadania mapy do celów projektowych, dla każdego obiektu wymagającego wydania decyzji pozwolenia na budowę. Mapę do celów projektowych wykonuje się na podstawie mapy zasadniczej. Po jej aktualizacji oraz naniesieniu treści z operatu ewidencji gruntów i budynków przez geodetę uprawnionego, następuje naniesienie projektu wraz z warunkami zabudowy na działce inwestora.
Mapa do celów projektowych obejmuje swym zasięgiem bezpośrednio nieruchomość, na której zlokalizowana będzie inwestycja oraz teren po którym prowadzone będą przyłącza. Obszar mapy według przepisów prawa powiększony zostaje o pas terenu 30m. wokół prowadzonej inwestycji.
Projekt zagospodarowania terenu, przewidujący przebieg przyłączy sieci uzbrojenia terenowego, naniesiony na mapę do celów projektowych wymaga uzgodnienia w ZUDP działającym przy starostwie właściwym dla terenu prowadzenia inwestycji.
Kwestia tyczenia obiektów budowlanych uregulowana jest przez ustawę Prawo Budowlane. Na jego podstawie na inwestora nakładany jest obowiązek zlecenia wytyczania obiektów budowlanych i przyłączy sieci uzbrojenia terenu uprawnionemu do tego geodecie. Tyczenie obiektu w terenie to realizacja założeń projektu budowlanego bezpośrednio w terenie. Dla obiektów budowlanych są to główne osie konstrukcyjne, oraz punkty załamania. Poprawne wytyczenie obiektu w terenie potwierdzane jest podpisem uprawnionego geodety w dzienniku budowy.
Mapy inwentaryzacji powykonawczej są ostatnim etapem w geodezyjnej obsłudze inwestycji, przedstawia się je organom nadzoru budowlanego i są podstawą do odbioru inwestycji. Zgodnie z ustawą prawo budowlane każdy obiekt wytyczony w terenie podlega geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Każdy nowo zrealizowany obiekt podlega pomiarom geodezyjnym.
Na podstawie porównania stworzonej geodezyjnej dokumentacji powykonawczej i projektu budowlanego uprawniony geodeta stwierdza czy powstały obiekt zrealizowany został zgodnie z projektem, i potwierdza tę zgodność własnoręcznym podpisem. Na podstawie wykonanej dokumentacji powykonawczej wprowadza się zmiany na mapie zasadniczej oraz w Ewidencji Gruntów i Budynków.
Następuje, gdy granice nieruchomości zostały ustalone prawnie w przeszłości poprzez postępowanie rozgraniczające, podziałowe, wywłaszczeniowe lub scaleniowe, ale zlokalizowanie w terenie nie jest możliwe ze względu na brak elementów wizualizujących ich przebieg.
Wznowienie polega na odtworzeniu linii granicznych za pomocą dowodów ich istnienia tj. kamieni granicznych, oraz dokumentów geodezyjnych świadczących o prawnym przebiegu istniejącej i obowiązującej linii granicznej.
Wznowienie granic nie jest zatem postępowaniem administracyjnym, a czynnością techniczną wykonywaną przez geodetę uprawnionego na gruncie.
Rozgraniczeni nieruchomości polega na ustaleniu granicy własności gdy strony postępowania są w sporze co do ich przebiegu. Szczegółowe zasady prowadzenia postępowania reguluje ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne, Kodeks Cywilny oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie rozgraniczania nieruchomości. Postępowanie to jest dwuetapowe.
W pierwszym z nich tj. postępowaniu administracyjnym geodeta uprawniony odtwarza linie graniczne na podstawie znaków i dokumentów geodezyjnych. Jeżeli nie ma sporu co do wyznaczonej granicy postępowanie kończy się decyzją administracyjną. Stronom przysługuje również prawo do zawarcia ugody przed geodetą, która ma moc ugody sądowej. Gdy postępowanie administracyjne zostaje wyczerpane, a strony nie dojdą do porozumienia, organ administracji umarza postępowanie i przekazuje sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi. W fazie sądowej rozgraniczenie prowadzi sąd w trybie postępowania nieprocesowego, kończącego się wydaniem postanowienia.
Podział nieruchomości następuje na wniosek właściciela i polega na wydzieleniu z nieruchomości części z niej i przeniesieniu jej własności na rzecz nowego właściciela. Postępowanie to reguluje Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku, oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2004 w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości.